ESP8266 WiFi Modül

Espressif ESP8266EX & ESP-WROOM-02 WiFi Modül IoT Platformu

(ESP8266 Espressif Chipset)
Nesnelerin İnterneti IoT (Internet of Things) & ESP-WROOM-02

Son yıllarda enerjinin verimsiz kullanımı ve kıt kaynakların giderek artan bir hızla tüketilmesi elektronik endüstrisini ve son kullanıcıları tasarrufa yönlendirmektedir. Enerjinin verimli ve dengeli kullanımı yaşam alanlarımızın korunması ve kıt kaynaklarımızın doğru ve yüksek faya sağlayarak tüketilmesi için artık bir gereklilik hali almıştır.Hepimizin de tecrübe ettiği üzere teknolojinin hayatımıza girmesi rahatlık ve düzen sağlamasının yanı sıra gerekli tasarruf önlemlerinin alınması konusunda da fayda sağlamaktadır. Enerjinin verimli kullanımını sağlayan akıllı sistemler her ne kadar başlangıçta herkesin erişebileceği fiyat düzeyinde olmasa da gelişen teknoloji ve Asya pazarının etkileri ile birlikte çok daha ekonomik seviyelere düşmeye başladı bile. IoT temelde yaşam akışı içerisinde teknoloji ile İnsanoğlu arasında kullanıcı dostu bir arayüz oluşturma görevini üstlenmektedir. Bilgi edinme için kullanılan Internet artık uzak noktalardan bilgi edinmenin yanı sıra bize yakın olan dünyayı algılamamızı ve kontrol etmemizi sağlamaktadır. IoT sistemler başlangıcında Kablosuz sistem maliyetlerinin yüksek olması sebebiyle standart kablolu iletişim protokolleri ile gerçekleştirilmekteydi. Fakat 2014 yılında Espressif Firmasının geliştridiği ESP8266EX kodlu WiFi 802.11 b/g/n chipset’i ile kablosuz Internet iletişimi çok daha ekonomik bir seviyeye düşmüştür.
ESP8266EX QFN32 WiFi Entegresi

(Fabrika Kalibrasyonlu RF Tümdevre)

ESP8266EX Espressif tarafından geliştirilmiş içerisinde 32Bit Tensilica L106 Diamond işlemcisi ve 2.4GHz RF WiFi iletişim birimini barındıran kompakt bir entegre devredir. Balun ve RF Power Amp.(TX/RX) gibi birimleri de kendi içerisinde barındıran ESP8266EX entegre devresi fabrika çıkışında RF kalibrasyonları tamamlanmış olarak (Factory Calibrated) pazara girmiş ve açık kaynak kodlu olarak (Open Source HW/SW) kullanıcıların beğenisine sunulmuştur. ESP8266EX entegre devresi üretici tarafından programlanmakta ve kalibre edilmekte, kullanıcı tarafından programlanamamaktadır. Bununla birlikte ESP8266EX tek başına kullanıcının ihtiyaç duyacağı tüm fonksiyonlara sahiptir. ESP8266EX tümdevresinin tüm birimlerinin kontrolü entegreye bağlanan harici bir SPI Flash içerisine yüklenen kullanıcı kodları ile mümkündür. SPI Flash üzerine yükleyeceğiniz firmware ile dilediğiniz tüm uygulamaları geliştirebilir ve test edebilirsiniz. ESP8266EX tümdevresini bir harici SPI Flash ile tümdevrenize entegre edebileceğiniz gibi dilerseniz sertifikasyonları alınmış ve ilave RF çalışması gerektirmeyen hazır bir modül ile de sisteminize entegre edebilirsiniz. Hatta ve hatta tüm sisteminizi ve program kodlarınızı modüle aktarmanız mümkündür. Espressif firmasının geliştirdiği modül ESPWROOM-02 tüm sertifikasyonlara ve uyumluluklara sahiptir.
 • Wi-Fi Alliance, SRRC, FCC, CE, TELEC, IC & KCC Certified
 • RoHS, Halogen Free, REACH & CFSI Compliant
 • HTOL, ESD-HM, MSL, μHAST, HTSL
 • Output Power: +22dBm peak power in FCC certification

Sertifikalar

ESP-WROOM-02 3D Görünümü
ESP-WROOM-02 Wi-Fi Modül

Tüm sertifikalara sahip RF kalibrasyonlu kullanıma hazır WiFi Modül

Modül içerisinde bir adet SPI-Flash Hafıza Birimi (32Mbit[~4Mbyte]) ve ESP8266EX (WiFi IC + 32Bit MCU) tümdevresini içermektedir. Modül içerisindeki pasif devre elemanları (RF komponentler) Murata tarafından üretilmiş yüksek kaliteli komponentlerdir ve modül RF parazitlere karşı İzoledir(Shielded).


ESP-WROOM-02 modülü, içerisindeki harici SPI Flash birimine üretici tarafından standart AT Firmware’i yüklenmiş halde gelmektedir. Programlayıcı dilerse kendi mikro denetleyicisi ile AT Komut Setini kullanarak IoT Dünyası ile Espressif ESP-WROOM-02 modülü üzerinden haberleşebilir. Ayrıca dilerse direkt olarak modülü programlayabilme yetisine sahiptir. Modülü direkt olarak programlayabilmek için yine açık kaynak kodlu olarak ücretsiz sunulan framework yapılarını kullanarak direkt modül üzerine program yükleyebilir ve harici bir mikrodenetleyici kullanmadan işlemlerini daha hızlı ve ekonomik yoldan çözebilir.
Önemli!

ESP-WROOM-02 Espressif firmasının lisanslı ürünüdür. Modül içerisinde kullanılan RF devre elemanları Murata firmasının Espressif için geliştirdiği yüksek verimli komponentlerdir. Bu nedenle Espressif ESP-WROOM-02 modülü 3. parti düşük kaliteli üreticilerin modüllerinden daha yüksek performans göstermektedir.Örnek Uygulamalar


 • Enerji Sayaçları
 • Ev otomasyon sistemleri
 • IoT Sensör
 • WiFi Gateway
 • Wi-Fi Position System Beacons
 • IP Camera
 • Endüstriyel Kablosuz Kontrol
 • Akıllı Anahtar


Arduino Geliştirme Ortamı
ESP-WROOM-02 WiFi Modülü direkt programlama için kullanıcıların kullandığı en popüler Firmware(+IDE) Arduino için açık kaynak kodlu olarak geliştirilmiş ESP-Duino Framework’ü dür. ESP-WROOM-02 modülünü test etmek için halihazırda kullanmakta olduğunuz Arduino IDE için yapılması gereken adımlar aşağıdadır. Windows, MAC OS X ya da Linux sistemlerinden sizin için uygun olan Arduino IDE sürümünü Arduino web sitesinden indiriyoruz.

“https://www.arduino.cc/en/Main/Software”
Uygun paketi yükleyip Kurulumu tamamladıktan sonra;
"Dosya \ Tercihler \" sekmesinde Ek devre kartları yöneticisi URL’leri bölümüne

"http://arduino.esp8266.com/stable/package_esp8266com_index.json" paket yolunu giriyoruz.
Sonrasında "Araçlar \ Kart \ Kart Yöneticisi \" sekmesinde "Aramanızı Filtreleyin" bölümüne

"8266" yazıp arama sonucunda gelen paketi "Kur" tıklayarak Arduino’ya kuruyoruz.

Yükleme işlemi tamamlandığında artık arduino ESP-WROOM-02 modülü programlamaya hazırdır.
Kurulum tamamlandıktan sonra "Araçlar \ Kart \" bölümünde ESP-WROOM-02 modülü için “Generic ESP8266 Module” seçeneğini kullanıyoruz.


Sonrasında “Dosya \ Örnekler \” sekmesi içerisinde yer alan tüm örnek kodları modülünüze direkt olarak yükleyip kullanabilirsiniz.

ESP8266EX modüllerin programlarken çözemediğiniz bir sorun olması durumunda tüm soru ve problemleriniz ile ilgili arama motorları üzerinden yapacağınız aramalar ile problemlerinizi hızlı bir şekilde çözüm bulabilirsiniz. ESP modülleri açık kaynak kodlu olması ve pazardaki en ekonomik ürün olması nedeniyle Dünya genelinde yoğun olarak kullanılmaktadır . Bu sebeple hiçbir desteğe ihtiyaç duymadan, kaynak sıkıntısı yaşamadan projelerinizi hızla hayata geçirebilirsiniz.Espressif Hakkında detay bilgilere aşağıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz.

http://www.espressif.com/

http://bbs.espressif.com/

https://github.com/esp8266/Arduino

http://www.signal.com.tr/ESP-WROOM-02

Arduino ESP-WROOM-02 (ESP8266) Hello WorldYukarıdaki örnek devre şemasını kurduktan sonra Arudino Uno içerisinde örnekler Bölümünden HelloServer Uygulamasını açın.
Kod içerisinde SSID bölümüne Modeminizin SSID bilgisini şifre bölümüne ise modem şifrenizi giriniz.

Örn:

	const char* ssid   = "TPLINK TD-W8961ND";
	const char* password = "FP9AzCaV";
	

Yükleme işleminden sonra seri port ekranından (115200) modülün ağınıza aldığı IP numarasını görebilirsiniz.

Örnek uygulama web tarayıcısı ekran çıktısı. http://192.168.1.25 (DHCP servisinin modülünüze verdiği otomatik IP adresidir.)
ESP-WROOM-02 SVG ile Hızlı Vektörel Resim Dosyaları ve İkonlar

ESP-WROOM-02(ESP-8266) modülü 32Mbit’lik (4Mbyte) oldukça geniş bir saklama alanına sahiptir. Bu nedenle gerçekleştireceğiniz IoT projelerde bu geniş alanı kullanmak maliyet avantajı sağlamaktadır. IoT projenizin Web tarafında koşan HTML, JS, CSS, JSON, XML kodları Arduino kodları içerisindeki String değişken alanlarına eklenebilmektedir. Fakat JPEG PNG ve GIF benzeri resim dosyaları kullanılması gerektiğinde kullanıcılar genelde harici NTFS ya da FAT dosya sistemine sahip SD Card kullanmayı tercih etmektedir. Alternatif olarak HTML5 ve sonrasında gelen ve Tüm tarayıcılar tarafından desteklenen bir versiyonunu bulabileceğiniz SVG(Scalable Vector Graphics) formatını kullanabilirsiniz. Modern Frontend web sistemlerinde artık PNG, JPG GIF ve benzeri dosyalar yavaş yavaş yüklenme hızları, yeniden boyutlandırıldıklarındaki kalite kayıpları, fazla yer kaplamaları ve tarayıcıda yorumlanmaları uzun sürmesi sebebiyle yerini SVG dosyalarına bırakmaktadır. Vektörel SVG görselleri minimalist tasarımları ve hızları nedeniyle masaüstü bilgisayar sistemlerinde tercih edildikleri kadar HTML içerisine yorumlanabilmeleri sebebiyle, gömülü sistemlerde kullanımı da artmaktadır.

Inkscape (www.inkscape.org) benzeri ücretsiz vektörel tasarım programları ile sizde firma logonuzu, özel ikonları ve sembolleri çizebilirsiniz. Hazırladığınız çizimleri SVG olarak kayıt ettiğinizde SVG dosyasını notepad++ ya da Windows Notepad benzeri bir programda kod olarak görebilir bu kodları kopyalayıp gömülü sisteminizdeki HTML içerisine yapıştırarak kolayca kullanabilirsiniz. SVG Vektör Sembol Kaynağı : www.freepik.com

Örnek: svg-image.htmlESP-WROOM-02 (ESP8266) IoT WiFi Web Konfigürasyon Programı


ESP-WROOM-02 (ESP8266EX modül) harici bir mikro denetleyiciye gereksinim duymaksızın çoğu IoT proje için yeterli düzeyde birimleri bünyesinde barındıran programlanabilir bir WiFi modülüdür. Arduino uygulama ortamı için Andreas Spieß (The guy with the Swiss accent) tarafından geliştirişmiş IoT projesi “ESP8266 Framework” ile kullanıcı tarafından konfigüre edilebilir bir IoT modülünü çok hızlı bir şekilde geliştirebilirsiniz. USB-UART modül ile yukarıdaki devre şemasını kullanarak sensorlot Git sayfası üzerinden indirebileceğiniz framework’ü Arduino IDE ile aplikasyonunuz için düzenleyebilir ve uygulamanıza göre özelleştirebilirsiniz. Yükleme sonrası herhangi bir mobil telefon, tablet ya da bilgisayar ile AP(Access Point) modunda açılan ESP-WROOM-02 modüle bağlanarak harici bir iç ağa bağlanmasını sağlayabilir, kullanıcı ağına entegre olan modülü sensor birimi ya da genel kontrol birimi olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. Uygulama ekran görüntüleri, Yükleme bağlantıları ve Firmware geliştiricisi Andreas Spieß Videosu aşağıdadır.

IoT WiFi Config Programı Arduino Fork on Github
ESP IoT JSON Config


ESP-WROOM-02 Ürünü için Teklif İste (signal.com.tr)Signal Elektronik San. ve Dış Tic. Ltd. Şti.
agul[at]signal.com.tr
www.signal.com.tr

90 216 290 0000
Telif Hakkı © 1995-2016, Signal Elektronik Limited.

Signal Elektronik, bir elektronik komponent pazarlama ve mühendislik firmasıdır. İstanbul ve Hong Kong ofislerinde çalışan deneyimli ve uzman personeli ile elektronik komponentlerin pazarlama ve satış sonrası destek faaliyetlerini yürütmektedir.

Bu sitede bulunan tüm içerik, metin gibi, grafik, logo, düğme simgeleri, resimler, ses klipleri, dijital indirme, veri derlemeleri, ve yazılım, Signal Elektronik veya içerik tedarikçileri mülkiyetindedir ve uluslararası telif hakkı yasaları tarafından korunmaktadır.