Aradığınız malzemenin ürün kodunu ya da ürün tipini yazarak ilgili ürünün detay bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Örnek:

Custom Design LCD Display (Özel Tasarım LCD Göstergeler)Özel Tasarım LCD Göstergeler(Custom LCD)LCD Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi Likit Kristal kimyevi olarak sıvı halde gözüken aslında katı halde yoğun parçacıklardan oluşan ve uygulanan elektriksel enerjiye göre polarize olabilen özel bir maddedir. 1888 yılında şans eseri bulunan bu materyalin görüntü iletimi teknolojisinde kullanımı 1962 yılında RCA Laboratuvarlarındaki ilk testlerle başlamıştır. Fakat bu yıllarda yapılan testlerde oda sıcaklığında istenilen sonuçların alınamaması nedeniyle çalışmalar ancak 1966 yılında sonuçlanabilmiş ve 1972 yılında ilk aktif matris LCD Gösterge Birleşik devletler tarafından üretilmeye başlanmıştır.

Nasıl Çalışır?

LCD Göstergeler pasif görüntü teknolojisi prensibine göre çalışmaktadırlar. Bu nedenle tek başlarına ışık saçmadıkları için ortamdaki doğal ışığı ya da arkalarına yerleştirilen Zemin aydınlatması(backlight) yardımı ile okunurlar. Işık manipülasyonu olmadığı için ortam ışığından faydalanılarak okunan tipleri enerji kaynaklarının kısıtlı olduğu aplikasyonlarda (ölçme aletleri, saatler, sayaçlar, termostatlar vbg.) yoğun olarak tercih edilirler.

Likit kristal materyali Likit formda olmasına karşın kristal yapıda bir maddedir. Uçları oval silindirik tüplere benzeyen bu materyal molekülleri normal şartlar altında birbirlerine paralel olarak tutunurlar. Normal şartlar altında durağan olan moleküller elektriksel alan kullanılarak kontrol edilebilirler. Günümüzde Gösterge teknolojisinde kullanılan tipi TN(Twisted Nematic) tipidir.

LCD Göstergeler temelde iki saydam cam tabaka arasına yerleştirilmiş sıvı kristal materyalden oluşur. Camların iç yüzeyinde likit kristal sıvısını kontrol etmek için polimer ile kaplanmış kanallar bulunur. Bu kanallar içerisinde üzerine uygulanan elektriksel enerjiye göre polarize olarak bir yüzeyden diğer yüzeye 90 derecelik bir açıyla dizilirler. Bu sarmal yapının ışığı kontrol etme yeteneği vardır. Birbirlerine karşılıklı olarak dik açı ile yerleştirilen polarizatörler arasındaki likit kristal normalde üzerine akım yüklenmediğinden sarmal yapıdadırlar ve ışığı 90 derecelik bir bükülmeyle içlerinden geçirirler. Üzerlerine elektrik enerjisi uygulandığında ise birbirleri ardında doğrusal olarak sıralanarak ışığı perdelerler ve LCD üzerindeki görüntüyü oluştururlar.

LCD Türleri

TN LCD Display


(Positive Gray)

STN LCD Display


(Negative Blue)

FSTN LCD Display


(Positive Black)

VATN LCD Display


(Negative Black&White)
Twisted Nematic (TN)

Ciddi bir maliyet avantajı sağlaması sebebiyle Fiyat performansı açısından tercih edilirler. Likit kristaller maksimum 90 derece ve altı sarmal düzende sıralanırlar. Oldukça ekonomik olmalarına rağmen görüş açıları ve karşıtlıkları(kontrast) düşüktür. Daha çok Düşük maliyetli aplikasyonlarda (Dijital Saatler, Enerji Sayaçları, Ölçüm kontrol cihazları vs. ) tercih edilirler.


Super Twister Nematic (STN)

TN LCD göstergelerden farklı olarak STN LCD Göstergeler minimum 90 maksimum 360 derecelik açıyla sarmal düzende sıralanırlar. Bu sarmal düzen sayesinde yüksek çözünürlüklü aktif matriks LCD göstergelerin üretilmesini sağlamışlardır. Tipik olarak 180 dereceden 270 dereceye kadar bükülebilen STN LCD Göstergelerin görüş açıları ve karşıtlıkları TN LCD göstergelerden daha yüksektir.


Film Compensated Super Twisted Nematic (FSTN)

STN Göstergelerden farklı olarak polarizatörlere eklenen Retardation(Geciktirme) filmi ile STN LCD göstergelerdeki Kontrast ve Açı kaybı en düşük seviyeye indirgenmektedir. Özellikle Zemin aydınlatmalı (backlight) LCD göstergelerde görüntü kalitesi STN LCD Göstergelere oranla çok daha yüksektir. Segmentler daha koyu(Siyaha yakın) ve görüş açısı daha geniştir.


Vertical Alignment Twisted Nematic(VATN)

Temelde TN tipi Likit Kristal materyaller ile üretilmiş LCD Göstergelerdir. Bu kristallerde eklenen ekstra filmler sayesinde negatif polarizasyonda sızdırma 1% düzeyinin altına çekilir. Bu sayede VATN LCD Göstergeler yüksek kontrast ve görüş açısı sağlarlar. OLED Gösterge teknolojisine en yakın gösterge tipidir.
.